Anguilla

Festiwal Soli – Anguilla

( Część 46 a )

 

W Anguilli jedną z imprez, jakie odbywają się co roku, jest Festiwal Soli. Zazwyczaj odbywa się w czasie wakacji, gdyż wtedy jest najlepszy czas na jej wydobywanie.

 

 

W 2020 roku, bo w tym roku również i moja rodzina mogła być obecna na tym wydarzeniu, festiwal rozpoczął się w czwartek, 23 lipca wystawą sztuki, fotografii i produktów w Katolickim Centrum Konferencyjnym św. Geralda, Wallblake, w Valley.

Można było zobaczyć liczne ekspozycje, jednocześnie dowiadując się wielu informacji dotyczących historii przemysłu solnego Anguilli.

 

Kryształki soli

Stawy solne Anguilli były niegdyś głównym producentem soli i odgrywały istotną rolę w utrzymaniu wyspy. Sól była zbierana i eksportowana w całym regionie Karaibów, a nawet do Stanów Zjednoczonych i Kanady. Podobno w latach 1700 i 1800 eksportowano ponad 90 000 beczek soli rocznie. Słodownia Road Bay znajdująca się w Sandy Ground była głównym źródłem i chociaż nadal produkuje sól w sposób organiczny, nie jest ona już zbierana ani eksportowana. Przemysł turystyczny wprowadzony na początku lat 80. zastąpił sól jako źródło dochodu.

 

Zbieranie soli

Młodsze pokolenie Anguilli zaczyna na nowo odkrywać stawy solne i ich bogatą historię kulturową i gospodarczą. Zorganizowane wycieczki dla dorosłych, uczniów szkół i turystów stają się częstym widokiem na stawach, gdzie uczestnicy poznają historię zbierania soli i jeśli mają szczęście, mają okazję zebrać garść soli. My akurat takie szczęście mieliśmy 😁 i nie ukrywam, że było to bardzo fajne doświadczenie.

Kulminacyjnym punktem Festiwalu Soli była sobota, 25 lipca o godzinie 6:00 rano, kiedy to zarejestrowani uczestnicy zostali poprowadzeni przez staw w małych grupach w towarzystwie doświadczonych przewodników, aby zebrać swoją własną sól.

 

Wystawa

Mijając staw, cały czas patrząc na niego, czuć jego zapach, ale nie mamy świadomości trwającego przez cały rok procesu, którego kulminacją jest tworzenie się soli na dnie stawu w miesiącach od maja do sierpnia. Ponieważ jest to doświadczenie sezonowe, jest ono dostępne tylko od maja do września.

Jeżeli kiedyś traficie do Anguilli w tym czasie, polecam wycieczkę na Sandy Ground, żeby samemu spróbować zebrać sól.

W Galerii możecie zobaczyć zdjęcia z tego wydarzenia.

 

Wasza,

Chwila dla Ciebie

 

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *